Ekspres kolbowy do domu, jaki ekspres wybrać?

Ekspres kolbowy do domu, jaki ekspres wybrać?
Ekspres kolbowy do domu, jaki ekspres wybrać?

Kolbowy ekspres do kawy do domu to coraz częściej wybierany sprzęt AGD. W dobie rozwoju kultury kawowej, gdy coraz większa liczba osób zwraca ogromną uwagę na wygląd, smak i aromat spożywanej kawy stają się one "must have" prawdziwych miłośników kawy. 

W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka ważnych cech na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru kolbowego ekspresu do domu, wspomniemy o tym dlaczego i czy warto wybrać ekspres koblowy oraz przypomnimy różnicę pomiędzy ekspresami kolbowymi i automatycznymi, a także zaproponujemy kilka sprawdzonych rozwiązań w przykładowych kwotach. 

Ekspres kolbowy czy automatyczny?

Zacznijmy od pytania, na które odpowiedź naszym zdaniem nie zawsze jest jednoznaczna. Ekspresy kolbowe służą do przygotowania kawy espresso na bazie której stworzyć można mleczne cappuccino lub latte czy też czarną kawę americano. Jeżeli jesteś miłośnikiem dużej czarnej kawy (około 200/300 ml) to zdecydowanie lepszym wyborem dla Ciebie może okazać się ekspres przelewowy.  

Ekspresy automatyczne mają takie samo zadanie jak ekspresy kolbowe - na podstawie zaparzonej kawy espresso tworzą pozostałe specjały kawowe. Główną różnicą pomiędzy ekspresem automatycznym i ekspresem kolbowym jest zautomatyzowane działanie, które nie wymaga wiedzy, cierpliwości i tak dużych umiejętności na korzyść ekspresu automatycznego. Jednak za ekspresem kolbowym zdecydowanie przemawia jakość i smak przygotowanej w nim poprawnie kawy. 
Ekspres kolbowy czy automatyczny?  
Ekspresy automatyczne posiadają wbudowane młynki oraz specjalne systemy dzięki, którym przygotowanie kawy ogranicza się do wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Parzenie kawy w ekspresie kolbowym to sztuka, która wymaga pewnej wiedzy i umiejętności oraz dodatkowego sprzętu w postaci młynka do kawy oraz tampera - to absolutne minimum by przygotować espresso. Czy mielenie kawy, wsypywanie jej do portafiltra i ubijanie tamperem będzie dla Ciebie codzienną przyjemnością czy raczej uciążliwym obowiązkiem? Jeśli jeszcze nie znasz odpowiedzi na to pytanie powinniśmy przejść do kolejnej części artykułu. 

Czy warto kupić ekspres kolbowy?

Oczywiście wszystko zależy od naszych wymagań i preferencji oraz od tego jaki to ma być ekspres i za jakie pieniądze. Ekspresy kolbowe to urządzenia które wykorzystywane są w kawiarniach i lokalach gastronomicznych, to dzięki nim jesteśmy w stanie przygotować kawę w profesjonalny sposób. Rozwój kultury kawowej spowodował rozwój segmentu ekspresów kolbowych, które wcześniej w dużej mierze produkowane były wyłącznie do rozwiązań komercyjnych. Dziś jesteśmy w stanie kupić ekspres kolbowy do domu, który bez najmniejszych problemów pozwoli nam przygotować kawę o wręcz idealnych parametrach oraz idealnym smaku.
  
Jeżeli więc jesteś miłośniczką, miłośnikiem kawy i szukasz urządzenia, które pozwoli Ci eksperymentować z kawą i tworzyć espresso na najwyższym poziomie to odpowiedź nasuwa się sama - TAK zdecydowanie warto kupić ekspres kolbowy

Jaki ekspres kolbowy wybrać do domu?

Kolbowy ekspres do domu - Gaggia ClassicJeżeli jesteś już pewien, że ekspres kolbowy to sprzęt którego potrzebujesz by Twoja miłość do kawy mogła się rozwijać to pora zastanowić się nad wyborem ekspresu o odpowiednich parametrach.  Na samym wstępie przypomnimy tylko zasadę działania ekspresów kolbowych. Świeżo, drobno zmieloną kawę umieszczamy w kolbie (portafiltrze) i ubijamy tamperem z siłą około 10 kg, następnie całość zapinamy do grupy kawowej i uruchamiamy pracę pompy. Woda podgrzana przez ekspres jest tłoczona przez zmieloną kawę i wypłukuje z niej najcenniejsze smaki i aromaty. Czas parzenia kawy epsresso to około 25 sekund, a w tym czasie do naszej filiżanki powinno trafić około 25 ml gotowego naparu. Ciśnienie wody w ekspresie powinno wynosić około 9 bar, a jej temperatura powinna mieścić się w granicach 88-92°C. Poniżej kilka najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru kolbowego ekspresu do domu. 

Ciśnienie i rodzaj pompy w ekspresie

Jak wcześniej zostało wspomniane w ekspresach kolbowych gorąca woda pod ciśnieniem przeciska się przez zmieloną kawę umieszczoną w portafiltrze. Odpowiednie ciśnienie wody jest jednym z bardzo ważnych aspektów umożliwiających poprawne przygotowanie kawy w ekspresie kolbowym i powinno ono wynosić około 9 barów. 
Zazwyczaj producenci podają wartości maksymalne jakie pompa jest w stanie osiągnąć 12-15 bar, jednak jest to wyłącznie chwyt marketingowy bo do przygotowania "książkowego espresso" potrzebne jest ciśnienie 9 bar. Dobrze jeśli ekspres umożliwia w łatwy sposób zmianę ciśnienia, tak byśmy mogli wprowadzać delikatne zmiany w pobliżu ciśnienia 9 barów.   
    
Pompa wibracyjna czy rotacyjna? Pompa pompie nie równa, ale główną różnicą pomiędzy tymi rodzajami jest głośność pracy, która przemawia na korzyść ciszej pracujących pomp rotacyjnych, które są nieco droższe a to finalnie może wpływać na wyższą cenę ekspresu. 
Pompa wibracyjna jest odporna na brak wody. Wadą pomp wibracyjnych jest to, że nie jest w stanie utrzymać ona w pełni jednolitego ciśnienia wody przy wolniejszej pracy.


Możliwość regulacji temperatury

Temperatura wody to kolejna bardzo ważna zmienna podczas parzenia kawy, powinna ona wynosić od 88 do 92°C i większość domowych ekspresów kolbowych taką wartość zapewnia. Idąc z duchem czasu producenci ekspresów do kawy zaczęli do swoich urządzeń wprowadzać regulatory temperatury, dzięki którym jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią temperaturę wody do konkretnego rodzaju kawy. PID czyli elektroniczny regulator temperatury wody używanej do parzenia kawy jest bardzo pomocny i pozwala na dobranie odpowiednich parametrów umożliwiających przygotowanie filiżanki idealnej kawy. 
  
PID montowany jest w ekspresach z nieco wyższej półki cenowej, których cena zaczyna się od około 2500 zł, jednak naszym zdaniem jest to funkcja bardzo przydatna i warto w nią zainwestować. 

Bojler czy termoblok?

Termoblok ekspresu Ascaso to świetne rozwiązanieBardzo częste pytanie, z którym przychodzi się zmierzyć przed zakupem kolbowego ekspresu do domu to sposób w jaki ogrzewa on wodę, do wyboru mamy dwie podstawowe technologię termoblok oraz bojler, która z tych opcji jest lepsza? Oba rozwiązania w zależności od jakości i sposobu wykonania mają swoje plusy i minusy.   
Termoblok zdecydowanie szybciej się nagrzewa i sprawia, że ekspres jest gotowy do pracy bardzo szybko po jego uruchomieniu. Z kolei bojler jednorazowo nagrzewa większą ilość wody przez co możemy przygotować kilka kaw pod rząd bez obawy o spadki temperatury wody. Na rynku dostępne są ekspresy tzw. dual bojler czy też ekspresy HX, ale to zdecydowanie temat na inny artykuł, który postaramy się napisać w najbliższym czasie tak by przybliżyć wszystkie plusy i minusy każdego z rozwiązań stosowanych w ekspresach kolbowych. 

Dysza do spieniania mleka

Przygotowanie poprawnego espresso to podstawa, ale jesteśmy przekonani że spora część osób lubi rozpocząć swój dzień od kubka dużej porcji mlecznego latte. Dlatego dysza parowa służąca do spieniania mleka jest dość istotnym elementem na który szczególną uwagę powinni zwrócić uwagę miłośnicy kaw mlecznych. 
  
Ilość pary, którą jesteśmy w stanie osiągnąć jednorazowo jej moc oraz kształt dyszy będą decydować o łatwości i sukcesie spieniania mleka w zakupionym ekspresie. W wielu kolbowych ekspresach domowych montuje się dysze parowe na wzór tych profesjonalnych znajdujących się w ekspresach kawiarnianych, to dzięki nim jesteśmy w stanie wprawić mleko w wir i nadać mu odpowiednią konsystencję. Odpowiednia ilość i moc pary sprawią, że będziemy mogli napowietrzyć i podgrzać mleko bez konieczności stania przy ekspresie np. 2 minut. 
  Profesjonalna dysza parowa w ekspresie Nuova Simonelli Oscar II  

Preinfuzja w ekspresie kolbowym 

Preinfuzja to proces wstępnego zaparzania kawy podczas którego zmielona kawa jest namaczana niewielką ilością wody o niskim ciśnieniu. Preinfuzja w ekspresie kolbowym to nie standard, jednak coraz więcej ekspresów ją posiada. Bardziej zaawansowane, co za tym idzie droższe ekspresy posiadają nawet programowalną preinfuzje, w której sterować można czasem i ciśnieniem wody podczas preinfuzji. 

Jakość wykonania ekspresu

To oczywiście kwestia indywidualna, która wbrew pozorom również może wpływać na wygodę użytkowania i sam smak kawy. Wykonanie i izolacja termiczna bojlera mogą pozytywnie wpływać na stabilność temperaturową ekspresu i zużycie prądu. Portafilter potocznie nazywany kolbą powinien być wykonany z solidnego materiału dobrze utrzymującego ciepło, niestety w większości tanich ekspresów jest wykonany z plastiku, a takie rozwiązanie z pewnością nie pozwoli przygotować poprawnej kawy.
  
Obudowa jej materiał czy kolor to kwestie, na które również warto zwrócić uwagę, tak by wpasować się do wystroju kuchni. 
 
Jakość wykonania ekspresu oraz jego podzespołów niewątpliwie wpływa na końcową cenę urządzenia. Niewątpliwym faktem jest wyższa cena ekspresu w obudowie wykonanej ze stali nierdzewnej w porównaniu z ekspresem w obudowie plastikowej. Wybór zależy od podejścia i upodobań - należy oczywiście do klienta. 

Cena ekspresu kolbowego do domu

Ceny ekspresów kolbowych w supermarketach zaczynają się już od 100 czy 200 zł, to zdecydowanie niższa cena niż ekspresów automatycznych, ale musimy pamiętać że dodatkowo będziemy potrzebowali młynek.
 
Ceny domowych ekspresów kolbowych mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, zapytacie pewnie skąd te ogromne różnice? Wynikają one z wielu czynników, które częściowo wymieniliśmy powyżej. Jakość wykonania, użyte podzespoły czy też technologię znacząco wpływają na końcową cenę ekspresu, to jaki ekspres warto kupić do domu zależy od naszych potrzeb i wymagań odnośnie urządzenia. Jeżeli marzysz o idealnym espresso dla siebie i delikatnym latte dla swojej drugiej połówki, którego przygotowanie zajmie Ci kilka chwil i nie sprawi wielu trudności musisz liczyć się z wydatkiem około 2500 zł.   
Cena ekspresu kolbowego do domu jest uzależniona od jakości wykonania

  • Jaki ekspres kolbowy do 500 zł?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy ceny ekspresów kolbowych do domów zaczynają się już od 100 czy 200 zł, jednak pierwszy próg cenowy w naszym zestawieniu tworzy kwota 500 zł. Mówiąc szczerze w tej kwocie niestety, nie da się kupić ekspresu koblowego, który umożliwi przygotowanie poprawnego espresso. Ekspresy w takiej kwocie z reguły wyposażone są w szybko grzejące się termobloki o małej mocy, przez co podczas parzenia kawy nie ma mowy o jakiejkolwiek stabilności temperaturowej. Dodatkowo portafiltry ekspresów w takiej kwocie są wykonane z plastiku i często posiadają tzw. "podwójne dno" czyli specjalne zaworki do tworzenia pianki na kawie co nie ma nic wspólnego z parzeniem tradycyjnego espresso.
  
W kwocie do 500 zł lepszym rozwiązaniem niż tani ekspres kolbowy może się okazać kawiarka, phin czy też aeropress - wszystko zalezy od Twoich wymagań i preferencji.    

  • Jaki ekspres kolbowy do 1500 zł?

Drugi próg cenowy to 1500 zł, czy w tej cenie można kupić ekspres kolbowy do domu, który pozwoli przygotować poprawne espresso? Zdecydowanie Tak. 
Kultowy wręcz ekspres Gaggia Classic czy niezawodne ekspresy Ascaso Basic to podstawowe ekspresy kolbowe, dzięki którym będziesz w stanie przygotować poprawne espresso oraz spienić mleko do latte czy cappuccino. Solidnie wykonane ekspresy z trwałymi podzespołami tworzą spójną całość, która może stać się ozdobą Twojej kuchni. 
 
Trochę chęci i wiedzy technicznej pozwoli na zamontowanie zewnętrznego sterownika temperatury, co znacznie poprawi komfort użytkowania ekspresu. W sieci znajduje się spora ilość poradników z dokładną instrukcją montażu sterownika temperatury do ekspresu Gaggia Classic. 

  • Jaki ekspres kolbowy do 3000 zł? 

3000 zł to próg do którego można kupić naprawdę solidny ekspres, który w dużej mierze posiada profesjonalne rozwiązania gwarantujące najwyższą jakość parzonej kawy. Takie urządzenie w połączeniu z dobrej jakości młynkiem pozwoli na naprawdę profesjonalne przygotowywanie kawy w domowym zaciszu. 
 
Przykładami ekspresów do 3000 zł, na które na pewno warto zwrócić uwagę są:

  • Rancilio Silvia
  • Ascaso Dream
  • Lelit Gilda PL41PLUS
  • Lelit Grace PL81T

Jeżeli nasz budżet na ekspres może nieco przekroczyć 3000 zł warto się bliżej przyjrzeć

  • Nuova Simonelli Oscar II
  • Lelit Victoria PL91T
  • Lelit Mara PL62S
  • Ekspresy Bezzera
Polecane produkty w tym artykule
Ekspres do kawy Ascaso Arc Black&Steel +GRATISY
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Ascaso Arc Black&Steel +GRATISY
2 138,21 zł netto 2 630,00 zł brutto 2 630,00 zł 52600 pkt.
Ekspres do kawy Nuova Simonelli Oscar II black tank - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Nuova Simonelli Oscar II black tank - NIEDOSTĘPNY
4 650,41 zł netto 5 720,00 zł brutto 5 720,00 zł 114400 pkt.
Ekspres do kawy Lelit Anna PL41LEM
Przecena
( Brak opinii ) Ekspres do kawy Lelit Anna PL41LEM
1 788,62 zł netto 2 649,00 zł 2 200,00 zł brutto 2 200,00 zł 2 649,00 zł 44000 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel