Kawiarka, french press czy AeroPress - co wybrać do domu?

Kawiarka, french press czy AeroPress - co wybrać do domu?
Kawiarka, french press czy AeroPress - co wybrać do domu?

Kawa jest nieodzowną częścią naszego życia, a większość z nas rozpoczyna dzień od czarnego napoju. Automatyczny ekspres w sposób szybki i łatwy przygotuje nam kawę, jednak nie każdy ma możliwość, miejsce i środki na taki sprzęt. Nie martwcie się, nie potrzebujecie ekspresu, żeby przygotować sobie wyśmienitą kawę niczym z modnej kawiarni. Poniżej podpowiem Wam, jak w prosty i tani sposób możecie stworzyć domową kawiarnię z kawiarką, french pressem oraz AeroPressem.

Jak można przygotować w łatwy sposób smaczną kawę w domu?

Parzyć kawę w kawiarce nauczyłam się w kraju, z którego to urządzenie pochodzi - Alfonso Bialetti stworzył to urządzenie we Włoszech w 1933 roku. Poznanie tej metody to było jak uderzenie piorunem - wprowadziło mnie w świat dobrej, inaczej parzonej kawy. Sentyment do kawiarki na zawsze pozostanie.


Kawiarka

Czym jest kawiarka?

Kawiarka inaczej kafeterka to naczynie do parzenia mocnej w smaku, wyrazistej kawy bezpośrednio na ogniu, indukcji czy kuchence elektrycznej. W zależności od wielkości jest w stanie zaparzyć od jednej małej filiżanki do nawet dwunastu. Trzeba się zastanowić na jaką liczbę kaw potrzebujemy mokki, bo kawiarka na sześć filiżanek przygotuje nam kawę na sześć filiżanek, ale nie więcej. Znowu zmniejszenie ilości wody czy zmielonej kawy może spowodować nadmierną ekstrakcję, co zaburzy smak w filiżance.

Jak przygotować kawę w kawiarce?

W tej metodzie najbardziej lubię sam proces przygotowania kawy: nalanie wody do zbiornika kawiarki (nalewamy wody pod zaworek bezpieczeństwa), wsypanie kawy do sitka (nie ubijamy, a jedynie wyrównujemy kawę, aby ekstrakcja przebiegała równo), czekanie na charakterystyczne bulgotanie i wpatrywanie się, jak powoli kawa wypływa do górnej części naczynia.

Kiedy kawa w kawiarce jest gotowa? Ano właśnie wtedy, gdy usłyszymy bulgotanie - kawa przelewa się do górnej części i chwilę później kończy się ekstrakcja. Kawa jest gotowa. To jest takie hipnotyzujące! Cały proces przygotowania kawy w kawiarce trwa ok 10 minut, więc trzeba sobie trochę czasu rano zarezerwować. Więcej o samym procesie przeczytacie tutaj. Podkreślić należy, że kawa zaparzona w kawiarce to nie espresso, nie jest tak skoncentrowana i wyrazista, ale świetnie będzie smakować jako americano albo baza do kaw mlecznych.

Dlaczego kawa z kawiarki nam nie smakuje?

Często kawa z kawiarki jest „banowana” bo dziwnie smakuje. A może to wynikać z nieprawidłowego jej przygotowania i popełnianych błędów.

  • Aby kawa z mokki nie była „spalona”, musimy pamiętać, aby nie ubijać kawy w sitku, a ziarna powinny być zmielone grubiej niż do espresso - zbyt drobne zmielenie powoduje, że kawa jest gorzka.
  • Gorycz w kawie może powodować również zbyt gorąca woda - należy wtedy zmniejszyć ogień zrównoważając smak kawy.
  • Jeśli kawa jest zbyt kwaśna, być może przelała się za szybko, albo za mało wsypaliśmy kawy do sitka. Kawa mogła być za grubo zmielona lub ogień był za duży.

Nie zapomnę, jak będąc we Włoszech nie mogłam się nadziwić, jak długo ludzie u których mieszkałam parzyli kawę. Kawiarka stała na malutkim ogniu kilkadziesiąt minut i dosłownie się przeparzała. Zapach kawy unosił się w całej okolicy, a im taka przepalona kawa bardzo smakowała. Jak widać wszystko jest kwestią gustu.

Dlaczego kawiarka nie działa?

Czasem może się zdarzyć, że mimo wykonywanych po kolei wszystkich czynności, napój nie chce się przelać - para bucha z zaworków bezpieczeństwa (co jest trochę niebezpieczne, ponieważ grozi wybuchem lub poparzeniem). Może być to spowodowane:

  • uszkodzonym zaworem bezpieczeństwa;
  • kawa jest zbyt drobno zmielona lub za bardzo ubita i woda nie może się przez nią przebić;
  • wadliwy model kawiarki, problem techniczny;
  • używamy mokki niedostosowanej do naszej kuchenki np. do indukcji potrzebujemy modelu z odpowiednim denkiem (taką informację znajdziemy na sprzęcie).

Czy warto wybrać kawiarkę?

Zdecydowanie tak! Przygotowanie kawy tą metodą może być wspaniałym, relaksującym rytuałem. Kawiarka jest prosta w obsłudze, a kawa wyrazista w smaku i słodka, jeśli jest zaparzona w sposób odpowiedni i idealnie nadaje się do kaw mlecznych. Jest też czasochłonna, co może być dla śpieszących się wyzwaniem i minusem. Podczas parzenia trzeba zwracać uwagę na wiele zmiennych, które mogą zaburzyć smak kawy. Zajmuje mało miejsca i na domowe warunki to idealny gadżet.


French press

Czym jest French Press?

French Press to urządzenie, które może być fajną alternatywą dla kawy tradycyjnej, tzw. „zalewajki”. Fusy kawowe wydzielają toksyczne, szkodliwe substancje dla naszego organizmu jeśli zbyt długo są „namaczane”. French Press pozwala tego uniknąć, fusy zostają w naczyniu, a kawę przelewamy do kubka.

Jak przygotować kawę we French Pressie?

Cały sekret tego urządzenia polega na tłoku zakończonym sitkiem, który fusy zatrzymuje w naczyniu. Zalewamy kawę, tylko tyle, aby ją zakryć (na 100 ml wody używamy 6 g kawy) wodą o temperaturze 88 - 90°C. Po 30 sekundach dolewamy resztę wody, a po ok 3 minutach parzenia kawa jest gotowa. Zakładamy tłok z sitkiem na dzbanek i przeciskamy wolno, jednostajnym ruchem. Kawę przelewamy do filiżanek. Bardzo prosta metoda parzenia kawy, która daje świetne rezultaty i naprawdę dobrą w smaku kawę. French Press pozwala na przygotowanie nawet 1 l kawy a na rynku jest wiele modeli i rozmiarów tego urządzenia.

Czy warto wybrać French Press?

Moja mama, zapalona wielbicielka parzenia kawy tradycyjną metodą „po polsku”, pijąca ją hektolitrami, za moją namową spróbowała tej metody parzenia i od tego momentu French Press na stałe zagościł w jej kuchni. French Press to idealne urządzenie do parzenia kawy w domu, na szybko. Nie potrzebujemy używać kuchenki - zalewamy po prostu kawę wodą, idziemy w tym momencie do łazienki, wracamy i voila! Aromatyczna kawa gotowa. Jest prosty w obsłudze i czyszczeniu. Jeśli mamy ochotę na kawę z mleczną pianką albo cappuccino, mleko możemy spienić we French Pressie. Podgrzane mleko do ok 60°C wlewamy do naczynia i poruszamy tłokiem góra-dół jedynie pod powierzchnią mleka. Wytworzy nam się gruba pianka, niczym z ekspresu.

Jeśli lubicie wygodę, szybkość przygotowania, łatwość obsługi, uniwersalność urządzenia i lekkość kawy to metoda parzenia kawy we French Pressie będzie idealna dla Was. I warto wspomnieć, że jest to gadżet wyjątkowo budżetowy, już za kilkadziesiąt złotych możecie go dostać. Ale jeśli jesteście fanami mocnej w smaku, gęstej, wyrazistej kawy to kawa z French Pressu może nie spełnić Waszych oczekiwań.

Czym jest areopress?

Cudowne urządzenie wynalezione w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych przenosi nas w inny wymiar parzenia kawy. Jest to metoda dla osób, które lubią eksperymentować, bawić się parametrami, próbować, ale także dla tych, co lubią odkrywać nowe i pić dobrą kawę. Idealny gadżet do wykorzystania w domu i nie tylko. Jest kompaktowy, wiec mając termos z gorącą wodą możemy sobie przygotować kawę w każdym miejscu.

Na AaeroPress składa się cylinder i tłoczek, plastikowe sitko. Zestaw posiada także filtry papierowe, mieszadełko, lejek oraz miarkę na kawę. Jest to ciśnieniowa metoda parzenia kawy, siłą swoich rąk przygotowujemy czarny napar.

Jak przygotować kawę w aeropressie metodą odwróconą?

Do przygotowania kawy potrzebujemy 7-8 g kawy na 100 ml wody, najlepiej typu specialty, jasno palonej, wysokiej jakości. Jednak nie jest to konieczne. Tak naprawdę możemy szukać ulubionych smaków i parzyć kawę o stopniu plenia czy profilu smakowym jaki chcemy. AeroPress po prostu potrafi wyciągnąć z jasno palonej kawy bardzo dużo owocowości, przyjemnej kwasowości i słodyczy. Wszystko, co najlepsze w ziarnach.

Na początku trzeba zaznaczyć, że stosowane są dwie metody parzenia kawy w AeroPressie: tradycyjna oraz odwrócona tj. invert.

  • Przy metodzie tradycyjnej zakręcamy sitko na cylinder, wkładamy papierowy filtr i przelewamy go gorącą wodą, aby pozbyć się papierowego posmaku, a następnie ustawiamy na naczyniu, do którego będziemy wyciskać kawę. Wsypujemy zmieloną kawę (ok. 18/22 g na 270 ml wody). Zalewamy kawę wodą do jej zakrycia o temperaturze 86 - 94°C. Po 30 s uzupełniamy do końca wodą, tj. ok 200ml. Czekamy 60 - 120 s. Można przemieszać kawę. Po tym czasie zakładamy tłok na cylinder i powoli, jednostajnym ruchem przeciskamy kawę. Gdy usłyszymy charakterystyczne syczenie przestajemy przeciskać.
  • Metoda odwrócona da trochę inny efekt, mi bardziej odpowiada parzenie właśnie tą metodą. Jak się parzy metodą odwróconą? Tłok wkładamy do cylindra, wsypujemy kawę (takie same proporcje jak wyżej) i postępujemy tak samo: preinfuzja, dolewamy wodę, mieszamy i czekamy ok 120 s. Następnie zakręcamy sitko z papierowym filtrem, które wcześniej przelaliśmy gorącą wodą. Odwracamy AeroPress na naczynie, do którego będziemy przeciskać kawę. Wyciskamy kawę aż usłyszymy syk, powinno to trwać ok 30 s. Kawa gotowa.

Aeropress

Czy warto wybrać aeropress?

Do przygotowania kawy w domu metodą wyciskaną potrzeba kilku dodatkowych gadżetów: czajnika, młynka, wagi, serwera bądź innego naczynia do serwowania kawy. Można sobie oczywiście poradzić bez tego, ale jeśli lubicie mieć wpływ na jakość pitej kawy, to warto się postarać o dodatkowe akcesoria. Dzięki nim można eksperymentować, bawić się czasem czy temperaturą parzenia, co może dać niesamowite efekty i doznania smakowe.

Kawa z AeroPressu może być świetną bazą pod kawy mleczne (niektórzy powiedzą, że to profanacja, ale wyciskając kawę z ziaren średnio czy średnio-ciemno palonych, czemu tego nie zrobić? :) ). Natomiast jako czarna kawa będzie mętna, wyraźniejsza w smaku niż french press.

Jest to urządzenie, które śmiało można zabrać wszędzie ze sobą, a w domu zajmuje bardzo mało miejsca. Na przygotowanie kawy z całą otoczką potrzeba ok 10-15 minut, więc jako poranna kawa przed pracą może być dla niektórych zbyt czasochłonna, a dla kochających rytuały będzie to piękny początek dnia. Ja lubię celebrować kawę z AeroPressu w weekendy, nieśpiesznie. Polubicie tą metodę za całą gamę smaków i aromatów, które wyczujecie w kawie - wyciska ona naprawdę wiele z ziarna, podkreśla ich pochodzenie i wyjątkowe walory. Jeśli lubicie szukać ciekawych doznań smakowych - AeroPress jest dla Was.

Co wybrać do parzenia w domu?

Dla wielbicieli klasyki i prostoty, uwielbiających zapach świeżo zaparzonej kawy - wybierzcie kawiarkę. Jeśli pijecie dużo kawy, zależy Wam na szybkim jej przygotowaniu i wolicie lżejsze body (konsystencję) wybierzcie French Press. Jeżeli szukacie czegoś nowego i chcecie wyjść poza ramy klasycznego smaku kawy AeroPress niech zagości w Waszych progach. A najlepiej jest mieć wszystkie trzy gadżety w domu.

Autor: Asia

Polecane produkty w tym artykule
Aeropress - zaparzacz do kawy - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) Aeropress - zaparzacz do kawy - NIEDOSTĘPNY
146,33 zł netto 179,99 zł brutto 179,99 zł 3599.80 pkt.
French Press RAFAELLA 600 ml - NIEDOSTĘPNY
( Brak opinii ) French Press RAFAELLA 600 ml - NIEDOSTĘPNY
36,58 zł netto 44,99 zł brutto 44,99 zł 899.80 pkt.
Kawiarka GAT Lady Oro 9 filiżanek
Przecena
( Brak opinii ) Kawiarka GAT Lady Oro 9 filiżanek
87,15 zł netto 159,99 zł 107,19 zł brutto 107,19 zł 159,99 zł 2399.80 pkt.
Kawiarka GAT Supermoka Black 6 filiżanek
Przecena
( Brak opinii ) Kawiarka GAT Supermoka Black 6 filiżanek
81,90 zł netto 154,99 zł 100,74 zł brutto 100,74 zł 154,99 zł 2324.80 pkt.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel